מושגי היישום של Dynamics CRM – על קסטומיזציה והרחבה

תפקידו של המיישם הוא להתאים את Dynamics CRM לסביבה העסקית של הארגון בו הוא פועל ולגרום לו לעשות יותר מאשר ניתן בגרסת הונילה שמגיעה בחבילה הבסיסית. לרשות המיישם עומדים כלים שונים לבצוע ההתאמות, במאמר זה נסקור את מושגי היישום המתארים את האפשרויות השונות להרחבת והתאמת ה Dynamics CRM.

בעגת מיישמי Dynamics CRM, המונח "קסטומיזציה" או "התאמה אישית" מתייחס להתאמות "סכימה": כלומר, התאמה אישית של טפסים ותצוגות, ישויות ותכונות, מערכות יחסים בין ישויות, וכדומה. לדוגמא הוספת שדה חדש לטופס כגון מספר עוסק מורשה לתיק לקוח, או הוספת ישות חדשה כגון נכסים ביישום פיננסי והגדרת היחס בין תיקי לקוחות לנכסים.

קסטומיזציות אלה נקראות התאמות "סכימה" מאחר והשינויים שתבצעו משנים בפועל את סכימת מסד הנתונים, ומאוחסנות כמטה-דטה במסד הנתונים SQL של מערכת ה CRM. התאמות אלה הן, על פי רוב, התאמות ללא קוד, והתוצאות המדהימות שניתן לייצר בעזרתם היא אחת הסיבות העיקריות לפופולריות הרבה של Dynamics CRM כפלטפורמה להתאמה אישית.

בעוד שלהתאמות בקסטומיזציה יש יתרונות רבים, יש להן גם כמה מגבלות. על אלה ניתן להתגבר על ידי טכניקות מתקדמות יותר הנתמכות על ידי ארכיטקטורת Dynamics CRM ובאופן כללי מכונות "הרחבות". הרחבות אלו כוללות:

- בניית פעילויות זרימת עבודה (Workflow) מותאמות אישית

  • - פיתוח תכנה עם Dynamics CRM API
  • - התאמה אישית של ממשק משתמש CRM עם מפת אתר וISV.Config
  • - פיתוח יישומי ASP.NET המשתלבים עם Dynamics CRM
  • - בנייה ופריסה של "תוספות"
  • כל אלה מרחיבים את Dynamics CRM במספר דרכים ומאפשרים לבנות פונקציונאליות נוספת. לדוגמה, אם אתה רוצה לבנות מסך מותאם אישית עם ממשק משתמש עשיר יותר מהצעת טפסי האינטרנט הסטנדרטית של Dynamics CRM, ניתן לפתח יישום ASP.NET שקורא וכותב ל Dynamics CRM דרך שירותי אינטרנט נתמכים. או אם קיימת דרישה שתהליך עסקי מותאם אישית יתבצע לפני שרשומה נמחקת ב Dynamics CRM, זהו דבר ש Plug-in יכול לעשות. דרך נוספת שבה טכניקות אלה יכולות להרחיב את ה CRM היא שהן בדרך כלל אינן מאוחסנות בבסיס נתוני SQL Server. פעילויות זרימת עבודת ותוספות ומותאמות אישית מתווספות להתקנה על גבי שרת ה CRM של היישום.

תוספים הם יותר מורכבים לפיתוח, הם דורשים ניסיון בפיתוח מקצועי וכלים כגון dotNET ו-Visual Studio. העובדה שהם נמצאים בפרישה כקבצים חיצוניים פירושו שהם גם אינם זמינים לCRM Online , מאחר שלא ניתן פשוט להעתיק את קבצי ה-DLL שלך ל IIS של מיקרוסופט בענן!

 

הרשם חינם לעלון הטיפים שלנו, וקבל מידע חשוב לשיפור היעילות העסקית